Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




HDK - Högskolan för design och konsthantverk

vid Konstnärliga fakulteten

HDK - Högskolan för design och konsthantverk
Box 131
405 30 Göteborg
Leveransadress: Kristinelundsgatan 6-8
Besöksadress: Kristinelundsgatan 6 - 8, 411 37 Göteborg

Fax: 031-786 4888
Webbplats: www.hdk.gu.se/sv
Epost: info@hdk.gu.se

Prodekan: Henric Benesch

Om enheten

Senaste publikationer

Materiella och immateriella resurser – hållbar utveckling i och genom slöjd
Marléne Johansson
Nordic Studies in Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How Do You Footnote a Smile? One Dialog about Two Extremes of Textile Research
Jessica Hemmings, Birgitta Nordström
Textile: The Journal of Cloth & Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New Media and Strategy Research: Towards a Relational Agency Approach
I. T. Gulbrandsen, U. Plesner, Elena Raviola
International Journal of Management Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Democracy and Participation in Early Childhood Education
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A Finnish Perspective of Early Childhood Education
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Ulla Härkönen, Liisa Lohilahti, Naomi McLeod
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Wider Issues In Early Childhood Education
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hope for the Future: New Possibilities for Sustaining a Reflexive Approach
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtensson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Reflections on intercultural competence and inclusive strategies through aesthetic learning in education
Tarja Karlsson Häikiö
Conference Make&Learn, Sloyd Education, Academy of Design and Crafts, 17-20 of September 2019, Göteborgs universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 167

Namn Titel Telefon E-post
Yanagisawa Avén, Elisabeth Doktorand
Sandin Bülow, Kersti Doktorand
Sandgren, Ylva Doktorand
Engström, Ammeli Universitetsadjunkt ammeli.engstrom@gu.se
Åkerström, Anders Kommunikatör 031-786 4883 anders.akerstrom@gu.se
Fredholm, Anders Universitetsadjunkt anders.fredholm@hdk.gu.se
Dimaki-Adolfsen, Angeliki Doktorand angeliki.dimaki.adolfsen@hdk.gu.se
Bache, Anja Professor, adjungerad anja.bache@gu.se
Martinson, Ann-Marie Universitetsadjunkt ann-marie.martinson@hdk.gu.se
Julin, Ann-Sofie Utbildningshandläggare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst ann-sofie.julin@hdk.gu.se
Anderberg, Anna Ekonom 031-786 4803 anna.anderberg@hdk.gu.se
Carlson, Anna Universitetsadjunkt anna.carlson@hdk.gu.se
Eklind, Anna Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, bitr, inst anna.eklind@hdk.gu.se
Rylander Eklund, Anna Universitetslektor 031-786 5997 anna.rylander@gu.se
Tegeström Wolgers, Anna Professor 031-786 4398 anna.tegestrom.wolgers@hdk.gu.se
Vaneycken, Annelies Doktorand annelies.vaneycken@hdk.gu.se
Foglert, Anni Tekniker 031-786 5809 anni.foglert@gu.se
Johansson, Annie Tekniker annie.johansson@hdk.gu.se
Hanssen, Arild Tekniker, Fototekniker Vaktmästare 031-786 4808 arild.hanssen@hdk.gu.se
Persson, Beatrice Universitetslektor beatrice.persson@gu.se
Ekblom, Björn Tekniker 031-786 6142 bjorn.ekblom@hdk.gu.se
Renner, Björn Universitetsadjunkt bjorn.renner@gu.se
Lundblad Iliefski, Camilla Universitetslektor, Design kandidat Adjunkt Visuell kommunikation camilla.iliefski@hdk.gu.se
Johansson Bäcklund, Camilla Universitetsadjunkt camilla.johansson@hdk.gu.se
Johansson Bäcklund, Camilla Doktorand camilla.johansson@hdk.gu.se
Krantz, Carina Kommunikatör 031-786 6521 carina.krantz@hdk.gu.se
Persson, Carina Ekonomiadministratör 031-786 4891 carina.persson.2@gu.se
Skogh, Carl-Johan Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4080 carl.johan.skogh@hdk.gu.se
Claesson, Carolina Tekniker, Smycke Smyckekonst Konsthantverk Tekniker smyckeverkstad carolina.claesson@hdk.gu.se
Niklasson, Catharina Cattis Utbildningsadministratör, Studerandeexpedition 031-786 4870 catharina.niklasson@hdk.gu.se
Valenta, Catharina Universitetsadjunkt catharina.valenta@hdk.gu.se
Valenta, Catharina Universitetsadjunkt, Studierektor catharina.valenta@hdk.gu.se
Eriksen-Wijk, Cecilia Utbildningshandläggare 031-786 4894 cecilia.eriksen.wijk@hdk.gu.se
Gavelin, Charlotta Universitetsadjunkt charlotta.gavelin@hdk.gu.se
Klingström, Charlotta Tekniker 031-786 4878 charlotta.klingstrom@hdk.gu.se
Strömqvist, Christian Universitetsadjunkt christian.stromqvist@hdk.gu.se
Johansson, Claes Universitetsadjunkt, Design kandidat Adjunkt claes.johansson@hdk.gu.se
Johansson, Claes Universitetsadjunkt, Studierektor claes.johansson@hdk.gu.se
Hildén, Dan Tommi Universitetsadjunkt dan.tommi.hilden@hdk.gu.se
Carlsson, David Universitetslektor david.carlsson@hdk.gu.se
Carlsson, David Universitetslektor, Studierektor david.carlsson@hdk.gu.se
Raviola, Elena Professor 031-786 4516 elena.raviola@gu.se
Gustafsson, Elinor Tekniker, Tekniker Textil Textiltryckeri Konsthantverk 031-786 4882 elinor.gustafsson@hdk.gu.se
Billander, Elisabeth Universitetsadjunkt elisabeth.billander@hdk.gu.se
Cederkvist, Emanuel Tekniker 031-786 4808 emanuel.cederqvist@hdk.gu.se
Röndahl, Emelie Doktorand emelie.rondahl@hdk.gu.se
Gyllerfelt, Emma Universitetsadjunkt emma.gyllerfelt@hdk.gu.se
Gyllerfelt, Emma Doktorand emma.gyllerfelt@hdk.gu.se
Linde, Emma Universitetslektor emma.linde@hdk.gu.se
Rydén, Emma Personaladministratör 031-786 3797 emma.ryden@gu.se

Visar 1 - 50 av 167

Visar 81 - 90 av 1008

2018

Museum of Artistic Research
Maja Gunn
Historiska Museet, Stockholm 26 sep – 7 okt 2018, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Collective exhibition
Susanne Westerberg
17 february-4 march 2018, Galleri Ålgården, Ålgårdsvägen 33, 506 30 Borås, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

A Dream of Flowerland
Anja Bache
CLAY Museum of Ceramic art Denmark 12. October until 31. Of march THEY DID A GROUP CATALOGUE ALSO, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

”Answering Pravu III” LOD at ”Konst&Design”
Tobias Birgersson
November 10 -18th 2018, Täby Kulturcentrum, Karby Gård, Sweden., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

”The Nailness of Things” in the Exhibition ”Nordland-Studien”
Tobias Birgersson
12 th Forging Biannual in Kolbermoor 2.-5. August 2018. The Exhibition “Nordlandstudien” started with the Biannual and went on to September the 2ond. Kolbermoor lies near Rosenheim, between Munich and Salzburg, Germany., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Keeping up with the Times
Tobias Birgersson
14th - 26th May 2018, Gallery Rosemarie Jäger., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

"Shovelspade"
Tobias Birgersson
23rd-29th of April 2018, Tobiashammer Technisches Denkmahl in Ohrdruf, Germany., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

”Stiglucka” Kvarteret Valnötsträdet, Kalmar.
Tobias Birgersson
Avtäckning 28e juni 2018 Kvarteret Valnötsträdet, Kalmar, Sverige., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Metal+Metal
Tobias Birgersson
10/1 – 4/2 2018 Seminarium 26 Januari. Steneby Konsthall., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Äta Korpus
Tobias Birgersson
Under Kulturnatten den 24 april, Matevent. Utställning fram till den 5 maj 2018. Galleri LOD., Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Visar 81 - 90 av 1008

Sidansvarig: Carina Krantz|Sidan uppdaterades: 2017-11-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?