Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

HDK - Högskolan för design och konsthantverk

vid Konstnärliga fakulteten

HDK - Högskolan för design och konsthantverk
Box 131
405 30 Göteborg
Leveransadress: Kristinelundsgatan 6-8
Besöksadress: Kristinelundsgatan 6 - 8, 411 37 Göteborg

Fax: 031-786 4888
Webbplats: www.hdk.gu.se/sv
Epost: info@hdk.gu.se

Prodekan: Henric Benesch

Om enheten

Senaste publikationer

Para-Platforms - On the Spatial Politics of Right-Wing Populism
Markus Miessen, Z. Ritts
Berlin, Germany, Sternberg Press, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

14 Tage
Markus Miessen
Munich, Germany, Sorry Press, Bok 2019
Bok

Answering Pravu. Seven corpus artists and a philosophe
Pravu Mazumdar, Magnus Liljedahl, David Clarke, Fredrik Ingemansson, Henrik Brandt et al.
Stockholm, TMG , Bok 2019
Bok

Samtal och meningsskapande i slöjdklassrum
Joakim Andersson, Peter Hasselskog, Marléne Johansson
Samtal och meningsskapande i slöjdklassrum (Skolverkets lärportal. Modul: Muntlig kommunikation. Perspektiv på muntlig kommunikation) , Stockholm, Skolverket, Övrigt 2019
Övrigt

Stiftet
Linda Holmer, Ina Marie Winther Åshaug
Pralin, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Knitting after Making: what we do with what we make
Jessica Hemmings
Textiles, community and controversy : the knitting map / edited by Jools Gilson and Nicola Moffat. , London, Bloomsbury Visual Arts, Bloomsbury Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Igshaan Adams: Material Traces
Jessica Hemmings
Norwegian Crafts, Oslo, Norwegian Crafts, Övrigt 2019
Övrigt

Personer

Visar 1 - 50 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Adam, Kacper Tekniker 031-786 4876 kacper.adam@hdk.gu.se
Aderby, Mathias Teknisk chef, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5867 mathias.aderby@gu.se
af Ekström, Hanna Doktorand hanna.af.ekstrom@hdk.gu.se
Ahlin, Rikard Tekniker rikard.ahlin@gu.se
Anderberg, Anna Ekonom 031-786 4803 anna.anderberg@hdk.gu.se
Andersson, Joakim Universitetsadjunkt joakim.andersson@hdk.gu.se
Andersson, Joakim Doktorand joakim.andersson@hdk.gu.se
Andersson, Katarina Universitetslektor katarina.andersson.2@hdk.gu.se
Andersson, Katarina Universitetslektor, Studierektor katarina.andersson.2@hdk.gu.se
Andersson, Magnus Universitetsadjunkt magnus.andersson.3@hdk.gu.se
Bache, Anja Professor, adjungerad anja.bache@gu.se
Beckman, Jenny Universitetsadjunkt 0531-71017 jenny.beckman@gu.se
Benesch, Henric Universitetslektor, Prodekan 031-786 1858 henric.benesch@hdk.gu.se
Bergström, Markus Olof Universitetsadjunkt markus.olof.bergstrom@hdk.gu.se
Berlin, Gunnel Universitetsadjunkt gunnel.berlin@hdk.gu.se
Billander, Elisabeth Universitetsadjunkt elisabeth.billander@hdk.gu.se
Billander, Elisabeth Tekniker elisabeth.billander@hdk.gu.se
Birgersson, Tobias Universitetslektor tobias.birgersson@hdk.gu.se
Birgersson, Tobias Universitetslektor, Studierektor 0531-71086 tobias.birgersson@hdk.gu.se
Björgvinsson, Erling Professor 031-786 3325 erling.bjorgvinsson@gu.se
Brynge, Klara Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4897 klara.brynge@hdk.gu.se
Bäckhed, Helena Kommunikatör 031-786 4883 helena.backhed@hdk.gu.se
Callenberg, Naima Universitetsadjunkt naima.callenberg@hdk.gu.se
Campopiano, Christina Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4237 titti.campopiano@hdk.gu.se
Carlson, Anna Universitetsadjunkt anna.carlson@hdk.gu.se
Carlsson, David Universitetslektor david.carlsson@hdk.gu.se
Carlsson, David Universitetslektor, Studierektor david.carlsson@hdk.gu.se
Cederkvist, Emanuel Tekniker 031-786 4808 emanuel.cederqvist@hdk.gu.se
Cederqvist, Helen Ekonomiadministratör 031-786 6617 helen.cederqvist@gu.se
Cheng, Nicolas Doktorand nicolas.cheng@gu.se
Claesson, Carolina Tekniker, Smycke Smyckekonst Konsthantverk Tekniker smyckeverkstad carolina.claesson@hdk.gu.se
Collin, Lena Studievägledare 031-786 1107 lena.collin@hdk.gu.se
Cubbin, Tom Universitetslektor 031-786 5564 tom.cubbin@hdk.gu.se
Dahlin, Eva Universitetsadjunkt, Design kandidat Adjunkt Fri gestaltning eva.dahlin@hdk.gu.se
Dalnäs, Ulf Chef, Prefekt 031-786 4255 ulf.dalnas@hdk.gu.se
Dimaki-Adolfsen, Angeliki Doktorand angeliki.dimaki.adolfsen@hdk.gu.se
Dominique, Matilda Universitetsadjunkt matilda.dominique@hdk.gu.se
Ekblom, Björn Tekniker 031-786 6142 bjorn.ekblom@hdk.gu.se
Ekeroth, Karl-Johan Universitetsadjunkt karl-johan.ekeroth@hdk.gu.se
Eklind, Anna Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, bitr, inst anna.eklind@hdk.gu.se
Eklund, Sofia Administratör 031-786 5575 sofia.eklund@gu.se
Engarås, Helena Tekniker 031-786 4882 helena.engaras@hdk.gu.se
Engström, Ammeli Universitetsadjunkt ammeli.engstrom@gu.se
Eriksen-Wijk, Cecilia Utbildningshandläggare 031-786 4894 cecilia.eriksen.wijk@hdk.gu.se
Eriksson, Kajsa G Professor kajsa.g.eriksson@hdk.gu.se
Erwander, Eva Universitetsadjunkt eva.erwander@gu.se
Essvik, Olle Universitetslektor olle.essvik@hdk.gu.se
Fanni, Maryam Doktorand maryam.fanni@gu.se
Fernström, Erik Utbildningshandläggare 031-786 4880 erik.fernstrom@hdk.gu.se
Francescon, Renata Universitetsadjunkt, Adjunkt Tekniskt ansvarig Keramik Keramikkonst Konsthantverk kandidat 031-786 4878 renata.francescon@hdk.gu.se

Visar 1 - 50 av 178

Visar 81 - 90 av 964

2018

Performance as Auto-affective Method - Ways of becoming in educational science
Camilla Johansson Bäcklund
Art-Based Education - An Ethics and Politics of Realation, Gothenburg, HDK - Academy of Design and Crafts, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Art-Based Projects as Cultural Tools for Promoting Sustainability in Preschool and Compulsory School
Tarja Karlsson Häikiö
Relate North Art & Design for Education and Sustainability, Rovaniemi, Lapland University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Atelier as a Potential Space for Transformative Learning Processes
Tarja Karlsson Häikiö
Art-Based Education : An Ethics and Politics of Relation, Making Narratives, 3/2018, Göteborgs universitet, HDK, Högskolan för Design och Konsthantverk, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Bedömning och bedömningsformer av konstnärliga uttryck och gestaltande redovisningar
Ninnie Andersson, Pernilla Ahlstrand, Peter Hasselskog
Konferensprogram och abstrakt, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

80 skjortor - Om konst pedagogik relationer
Camilla Johansson Bäcklund
Göteborg, Högskolan för design och konsthantverk, Göteborgs Universitet, Bok 2018
Bok

Frankenstein och Verkligheten - men Framtiden är Monstrens tid
Fredric Gunve
Verkligheten och Frankenstein, Umeå, Galleri Verkligheten, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Dark winters and rainy days. A Nordic perspective on Reggio Emilia teaching in preschool settings.
Fredric Gunve
Conference presentation at Relate North 2018 - Nord University, Nesna, Norway, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Memory is Frail (and Truth Brittle)
Tintin Wulia
PRŌTOCOLLUM , Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Den avbildade tulpanen – Något om estetik och förhållningssätt i konsten under den osmanska eran
Gertrud Olsson
Dragomanen. Årsskrift utgiven av Svenska Forskningsinstitutet i Istanbul 20/2018: Imperier, Istanbul, Svenska Forskningsinstitutet i Istanbul, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 81 - 90 av 964

Sidansvarig: Carina Krantz|Sidan uppdaterades: 2017-11-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?