Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

HDK - Högskolan för design och konsthantverk

vid Konstnärliga fakulteten

HDK - Högskolan för design och konsthantverk
Box 131
405 30 Göteborg
Leveransadress: Kristinelundsgatan 6-8
Besöksadress: Kristinelundsgatan 6 - 8, 411 37 Göteborg

Fax: 031-786 4888
Webbplats: www.hdk.gu.se/sv
Epost: info@hdk.gu.se

Prodekan: Henric Benesch

Om enheten

Senaste publikationer

How Do You Footnote a Smile? One Dialog about Two Extremes of Textile Research
Jessica Hemmings, Birgitta Nordström
Textile: The Journal of Cloth & Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New Media and Strategy Research: Towards a Relational Agency Approach
I. T. Gulbrandsen, U. Plesner, Elena Raviola
International Journal of Management Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Democracy and Participation in Early Childhood Education
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A Finnish Perspective of Early Childhood Education
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Ulla Härkönen, Liisa Lohilahti, Naomi McLeod
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Wider Issues In Early Childhood Education
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hope for the Future: New Possibilities for Sustaining a Reflexive Approach
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtensson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Reflections on intercultural competence and inclusive strategies through aesthetic learning in education
Tarja Karlsson Häikiö
Conference Make&Learn, Sloyd Education, Academy of Design and Crafts, 17-20 of September 2019, Göteborgs universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Empowering Children and Educators: International Pedagogies as Provocation
Tarja Karlsson Häikiö
Art in Education - Building Partnerships with Artists, Schools, Young People and Communities, 23-30 August 2019, Oslo MET, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 100 av 167

Namn Titel Telefon E-post
Francescon, Renata Universitetsadjunkt, Adjunkt Tekniskt ansvarig Keramik Keramikkonst Konsthantverk kandidat 031-786 4878 renata.francescon@hdk.gu.se
Fredholm, Anders Universitetsadjunkt anders.fredholm@hdk.gu.se
Friberg, Johnny Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4772 johnny.friberg@hdk.gu.se
Friberg, Johnny Universitetslektor, Studierektor johnny.friberg@hdk.gu.se
Friden Kihl, Jonas Universitetslektor 031-786 6781 jonas.friden@gu.se
Friden Kihl, Jonas Universitetslektor, Studierektor 031-786 6781 jonas.friden@gu.se
Fridh, Kristina Forskare 031-786 4889 kristina.fridh@hdk.gu.se
Fridén, Lars Projektledare 031-786 5569 lars.friden@gu.se
Fumarola, Miriam Utbildningshandläggare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 4767 miriam.fumarola@hdk.gu.se
Gavelin, Charlotta Universitetsadjunkt charlotta.gavelin@hdk.gu.se
Gunn, Maja Professor maja.gunn@hdk.gu.se
Gunnarsson, Mattias Universitetslektor mattias.gunnarsson@hdk.gu.se
Gunve, Fredric Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst fredric.gunve@hdk.gu.se
Gustafsson, Elinor Tekniker, Tekniker Textil Textiltryckeri Konsthantverk 031-786 4882 elinor.gustafsson@hdk.gu.se
Gustavsson, Ossian Tekniker 031-786 4874 ossian.gustavsson@hdk.gu.se
Gyllerfelt, Emma Universitetsadjunkt emma.gyllerfelt@hdk.gu.se
Gyllerfelt, Emma Doktorand emma.gyllerfelt@hdk.gu.se
Haglund, Magnus Universitetsadjunkt magnus.haglund@gu.se
Hallberg, Karl Universitetsadjunkt 0531-71087 karl.hallberg@hdk.gu.se
Hanssen, Arild Tekniker, Fototekniker Vaktmästare 031-786 4808 arild.hanssen@hdk.gu.se
Hansson, Helena Universitetsadjunkt helena.hansson@hdk.gu.se
Hansson-Stenhammar, Marie-Louise Universitetslektor marie-louise.hansson-stenhammar@hdk.gu.se
Harrysson, Joachim It-tekniker, Datatekniker Bildverkstad 031-786 4874 joachim.harrysson@hdk.gu.se
Hasselblom Kvist, Lotta Universitetslektor lotta.kvist@hdk.gu.se
Hasselskog, Peter Universitetslektor 031-786 4169 peter.hasselskog@hdk.gu.se
Hemmings, Jessica Professor, Viceprefekt 031-786 5985 jessica.hemmings@hdk.gu.se
Hermansson, Ann-Charlotte Universitetsadjunkt lotta.hermansson@hdk.gu.se
Hild, Torsten Professor 031-786 5929 torsten.hild@gu.se
Hildén, Dan Tommi Universitetsadjunkt dan.tommi.hilden@hdk.gu.se
Holmer, Linda Universitetsadjunkt 031-786 6489 linda.holmer@hdk.gu.se
Hookway, Samantha Universitetsadjunkt samantha.hookway@hdk.gu.se
Huttu, Jorma Universitetsadjunkt, Design kandidat Adjunkt Rumsgestaltning jorma.huttu@hdk.gu.se
Häikiö, Tarja Professor 031-786 4879 tarja.haikio@hdk.gu.se
Härenstam, Helga Universitetslektor helga.harenstam@gu.se
Isestig, Eva-Johanna Universitetsadjunkt eva-johanna.isestig@hdk.gu.se
James, Franz Universitetslektor 0531-71018 franz.james@hdk.gu.se
James, Franz Doktorand franz.james@hdk.gu.se
Jansson Hydén, Katarina Universitetsadjunkt katarina.jansson.hyden@hdk.gu.se
Jelusic, Luka Universitetsadjunkt 0531-71018 luka.jelusic@hdk.gu.se
Johansson, Annie Tekniker annie.johansson@hdk.gu.se
Johansson, Claes Universitetsadjunkt, Design kandidat Adjunkt claes.johansson@hdk.gu.se
Johansson, Claes Universitetsadjunkt, Studierektor claes.johansson@hdk.gu.se
Johansson, Marléne Professor 031-786 4213 marlene.johansson@hdk.gu.se
Johansson, Pontus Universitetsadjunkt pontus.johansson@gu.se
Johansson Bäcklund, Camilla Universitetsadjunkt camilla.johansson@hdk.gu.se
Johansson Bäcklund, Camilla Doktorand camilla.johansson@hdk.gu.se
Julin, Ann-Sofie Utbildningshandläggare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst ann-sofie.julin@hdk.gu.se
Jutblad, Håkan Universitetsadjunkt hakan.jutblad@gu.se
Kaller, Jeff Universitetsadjunkt 031-786 6915 jeff.kaller@gu.se
Kaller, Jeff Universitetsadjunkt, Studierektor jeff.kaller@gu.se

Visar 51 - 100 av 167

Visar 51 - 60 av 1007

2018

I väntan på vad som komma skall
Helga Härenstam
Interaktiv utställning med fotografier och texter, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

”Reality” an investigative work about interaction between ceramic art works and photographs
Renata Francescon
March 2018 solo show at Gallery NEC, Paris, October 2018 solo show at Nääs Konsthantverk, Nääs October 2018 lecture at HDK and at Nääs Konsthantverk as part of Gothenburg Design Festival, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

ACTING THINGS VII – School of Fluid Measures
Judith Seng
22nd Sept. – 4th Nov. 2018 Pera Museum Istanbul, 4th Istanbul Design Biennale – A School of Schools, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

ACTING THINGS - BLACK ON WHITE IS WHITE ON BLACK Exhibition Politics of Design: Act 1
Judith Seng
16th August – 2nd December 2018 Z33 – House for Contemporary Art, Zuivelmarkt 33, 3500 Hasselt (BE) as part of 15th edition of the international Participatory Design Conference, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

solo exhibition called Observations from a Distance
Karin Johansson
Ornamentum Gallery, Hudson, New York, USA (August 18 – September 17, 2018) Design Miami (December 5-9, 2018), Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Crafts Council Collections acquisition of The Politics of Shoes film and installation.
Onkar Kular
Crafts Council 44a Pentonville Road Islington London N1 9BY, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

‘When you exit the University you take that shit with you’ Intra-Institutional Practices
Onkar Kular
Arter – Space for Art Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi 211, Beyoğlu, İstanbul, Turkey, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

SF15 – Pluszéro Residency
Mattias Gunnarsson
Unac, France, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Zine Catalog 2018
Mattias Gunnarsson
Self-published zines. Exhibited and / or traded, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

KONVERSEUM – Rum för möjliga samtal
Mattias Gunnarsson, Oskar Broberg
Exhibition at c/o Rydal, Rydal Textilmuseum 2018-05-05 - 06-03, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Visar 51 - 60 av 1007

Sidansvarig: Carina Krantz|Sidan uppdaterades: 2017-11-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://hdk.gu.se/om/?pageNumber=2&selectedTab=2&publicationPageNumber=6
Utskriftsdatum: 2019-09-18