Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




HDK - Högskolan för design och konsthantverk

vid Konstnärliga fakulteten

HDK - Högskolan för design och konsthantverk
Box 131
405 30 Göteborg
Leveransadress: Kristinelundsgatan 6-8
Besöksadress: Kristinelundsgatan 6 - 8, 411 37 Göteborg

Fax: 031-786 4888
Webbplats: www.hdk.gu.se/sv
Epost: info@hdk.gu.se

Prodekan: Henric Benesch

Om enheten

Senaste publikationer

Knitting after Making: what we do with what we make
Jessica Hemmings
Textiles, Community and Controversy: the knitting map, London, Bloomsbury Visual Arts, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

MASU at 13Festivalen - Koordinater / Coordinates
Mattias Gunnarsson, Susanne Westerberg
13Festivalen at Konstepidemin, Gothenburg, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

MASU – Konstnärligt arbete pågår
Mattias Gunnarsson, Susanne Westerberg
Halmstad Konsthall + Bastionen, Halmstad, 2018-04-18 + 2018-06-09, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

MASU – Write / Build
Mattias Gunnarsson, Susanne Westerberg
Trädgårdsföreningen, Gothenburg, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Google Weaving Stop-time
Emelie Röndahl
4th Istanbul Design Biennial sep-nov Nova iskra Artist Residency (oct-dec) Malmö Form/Design Center (nov-jan) Istanbul, Belgrade, Malmö, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Levels of silence
Jesper Norda
Våren 2018 Vita Kuben, Norrlandsoperan, Umeå, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

MoAR Museum of Artistic Research
Birgitta Nordström
26/9-7/10 2018, Statens historiska museum (SHM), Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Personer

Visar 1 - 50 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Adam, Kacper Tekniker 031-786 4876 kacper.adam@hdk.gu.se
Aderby, Mathias Teknisk chef, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5867 mathias.aderby@gu.se
af Ekström, Hanna Doktorand hanna.af.ekstrom@hdk.gu.se
Anderberg, Anna Ekonom 031-786 4803 anna.anderberg@hdk.gu.se
Andersson, Joakim Universitetsadjunkt joakim.andersson@hdk.gu.se
Andersson, Joakim Doktorand joakim.andersson@hdk.gu.se
Andersson, Katarina Universitetslektor katarina.andersson.2@hdk.gu.se
Andersson, Magnus Universitetsadjunkt magnus.andersson.3@hdk.gu.se
Bache, Anja Professor, adjungerad anja.bache@gu.se
Beckman, Jenny Universitetsadjunkt 0531-71017 jenny.beckman@gu.se
Benesch, Henric Universitetslektor, Prodekan 031-786 1858 henric.benesch@hdk.gu.se
Bergström, Isabell Utbildningshandläggare isabell.bergstrom@sprak.gu.se
Bergström, Markus Olof Universitetsadjunkt markus.olof.bergstrom@hdk.gu.se
Berlin, Gunnel Universitetsadjunkt gunnel.berlin@hdk.gu.se
Billander, Elisabeth Universitetsadjunkt elisabeth.billander@hdk.gu.se
Billander, Elisabeth Tekniker elisabeth.billander@hdk.gu.se
Birgersson, Tobias Universitetslektor tobias.birgersson@hdk.gu.se
Birgersson, Tobias Universitetslektor, Studierektor 0531-71086 tobias.birgersson@hdk.gu.se
Björgvinsson, Erling Professor 031-786 3325 erling.bjorgvinsson@gu.se
Brynge, Klara Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4897 klara.brynge@hdk.gu.se
Bäckhed, Helena Kommunikatör 031-786 4883 helena.backhed@hdk.gu.se
Callenberg, Naima Universitetsadjunkt naima.callenberg@hdk.gu.se
Campopiano, Christina Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4237 titti.campopiano@hdk.gu.se
Carlson, Anna Universitetsadjunkt anna.carlson@hdk.gu.se
Carlsson, David Universitetslektor david.carlsson@hdk.gu.se
Cederkvist, Emanuel Tekniker 031-786 4808 emanuel.cederqvist@hdk.gu.se
Cederkvist, Emanuel Universitetsadjunkt emanuel.cederqvist@hdk.gu.se
Cederqvist, Helen Ekonomiadministratör 031-786 6617 helen.cederqvist@gu.se
Cheng, Nicolas Doktorand nicolas.cheng@gu.se
Claesson, Carolina Tekniker, Smycke Smyckekonst Konsthantverk Tekniker smyckeverkstad carolina.claesson@hdk.gu.se
Collin, Lena Studievägledare 031-786 1107 lena.collin@hdk.gu.se
Cubbin, Tom Universitetslektor 031-786 5564 tom.cubbin@hdk.gu.se
Dahlin, Eva Universitetsadjunkt, Design kandidat Adjunkt Fri gestaltning eva.dahlin@hdk.gu.se
Dalnäs, Ulf Chef, Prefekt 031-786 4255 ulf.dalnas@hdk.gu.se
Dimaki-Adolfsen, Angeliki Doktorand angeliki.dimaki.adolfsen@hdk.gu.se
Dominique, Matilda Universitetsadjunkt matilda.dominique@hdk.gu.se
Ekblom, Björn Tekniker 031-786 6142 bjorn.ekblom@hdk.gu.se
Ekeroth, Karl-Johan Universitetsadjunkt karl-johan.ekeroth@hdk.gu.se
Eklind, Anna Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, bitr, inst anna.eklind@hdk.gu.se
Eklund, Sofia Administratör 031-786 5575 sofia.eklund@gu.se
Engarås, Helena Tekniker 031-786 4882 helena.engaras@hdk.gu.se
Engström, Ammeli Universitetsadjunkt ammeli.engstrom@gu.se
Eriksen-Wijk, Cecilia Utbildningshandläggare 031-786 4894 cecilia.eriksen.wijk@hdk.gu.se
Eriksson, Kajsa G Professor kajsa.g.eriksson@hdk.gu.se
Erwander, Eva Universitetsadjunkt eva.erwander@gu.se
Essvik, Olle Universitetslektor olle.essvik@hdk.gu.se
Eva-Johanna, Isestig Universitetsadjunkt eva-johanna.isestig@hdk.gu.se
Fanni, Maryam Doktorand maryam.fanni@gu.se
Fernström, Erik Utbildningshandläggare 031-786 4880 erik.fernstrom@hdk.gu.se
Francescon, Renata Universitetsadjunkt, Adjunkt Tekniskt ansvarig Keramik Keramikkonst Konsthantverk kandidat 031-786 4878 renata.francescon@hdk.gu.se

Visar 1 - 50 av 177

Visar 1 - 10 av 944

2019

Knitting after Making: what we do with what we make
Jessica Hemmings
Textiles, Community and Controversy: the knitting map, London, Bloomsbury Visual Arts, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

MASU at 13Festivalen - Koordinater / Coordinates
Mattias Gunnarsson, Susanne Westerberg
13Festivalen at Konstepidemin, Gothenburg, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

MASU – Konstnärligt arbete pågår
Mattias Gunnarsson, Susanne Westerberg
Halmstad Konsthall + Bastionen, Halmstad, 2018-04-18 + 2018-06-09, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

MASU – Write / Build
Mattias Gunnarsson, Susanne Westerberg
Trädgårdsföreningen, Gothenburg, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Google Weaving Stop-time
Emelie Röndahl
4th Istanbul Design Biennial sep-nov Nova iskra Artist Residency (oct-dec) Malmö Form/Design Center (nov-jan) Istanbul, Belgrade, Malmö, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Levels of silence
Jesper Norda
Våren 2018 Vita Kuben, Norrlandsoperan, Umeå, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

MoAR Museum of Artistic Research
Birgitta Nordström
26/9-7/10 2018, Statens historiska museum (SHM), Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Visar 1 - 10 av 944

Sidansvarig: Carina Krantz|Sidan uppdaterades: 2017-11-22
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?