Gäster

Gäster

HDK gästas av många externa gästföreläsare och gästlärare under ett läsår.

Här nedan kan du se exempel på vilka personer som gästat HDK under läsåret 07/08.

Design, grundnivå

Alf Lernestam?
Anders Nelson Forskare/Pedagog, Högskolan i Halmstad, SITREC?
Andreas Bozajc, Andreas & Fredrika
Anders Breitholtz, Råvara
Andreas Kittel Happy, Forsman & Bodenfors
Andreas Korsár, Konstnär
Andreas Nilsson, Konstnär
Ann Kjellin Larsson, Designer Almedahls?
Anna Laine, Forskare socialantropolog, GU
Anna Melkersson, Designer?
Anna Persson, Konstnär
Anna Sultan, Designer, Forbo Flooring
Anna Sundberg, Designer, Eco Boråstapeter?
Anette Lundbye, Designer
Annika Axelsson, DEM Collective
Anders Breitholz Råvara
Anders Danielsson, White arkitekter?
Anders Lindén, Utvecklingschef, Forbo Flooring
Anders Löwander Inredningsarkitekt, Stylt?
Arne Branzell Arkitekt?
Arvid Ronström, produktchef, Lamp
Gustaf  ?Axel Freij Arkitekt, OlssonLyckefors
Björn Nilsson, Designer, Eco Boråstapeter
Carolina Laudom Typograf, Gra?sk formgivare
Catharina Thörn, forskare, Centrum för kulturstudier
Cecilia Levy, Bokbindare/formgivare, Levyform
Cecilia Stööp, Designer, Stilpolisen?
Christian Knutsson, Interactive Art Director, Daddy ID
Christian Wideberg, Forskare, Valand?
Christina Sandell, Gra?sk formgivare?
Claes Caldenby , Professor, Arkitekturens teori och historia, Chalmers
Claes Jurander, Konstnär?Claes von Hausvolf, Brio
Conny Karlsson, Gra?sk formgivare IODesign
Dan Gärdenfors, Ljuddesigner, SITREC?
Daniel Hultman, White arkitekter
Elisabeth Dunker, Designer
Erika Lagerbielke, Orrefors
Finn Petrén Design för Alla
Franz James, Designer?
Fredrik Strand, Framfab
Frida Sjöstam, Arkitekt, OlssonLyckefors?
Gunilla Linde Bjur, Bitr. professor
Hanna Johansson, Tidnings Designer
Hans Tolin, Industridesigner, Designkonsulterna
HC Ericson, Gra?sk formgivare?
Helena Hansson, Designer, LOTS
Henning Sjögren, Henning form?
Håkan Wettre, Göteborgs konstmuseum?
Ingrid Backman Arkitekt, White Arkitekter?
Jan Eneroth, AD, Goss Reklambyrå?
Jennifer Åhman , designer, LampGustaf
Jenny Bornstein Inredningsarkitekt, Stylt
Joel Karlsson, Designer?
Johan Olsson, Olssonlyckefors?
Jon Ölmeskog, Gra?sk formgivare, IODesign
Julia Tedroff, Universitetsadjunkt Högskolan för fotogra?, GU
Jörgen Svensson. Konstnär?
Kajsa Nordström Arkitekt RUM, IO Design ALUMN
Kajsa Sperling Arkitekt (ljus), White Design?
Kalle Klockars Industridesigner, Propeller?
Karin Berglund, Skribent & författare & fotograf?
Karin Fridell Anter färgforskare?
Karin Stenmar, DEM Collective?
Karin Wagner, FD, IT-universitetet, GU?
Krister Svensson Pedagog/leksakskunnig, KTH, SITREC
Kristoffer Lundholm, Designer
Kristoffer Johnsson, White arkitekter?
Lars Johansson, Stadsträdgårdsmästare Park- och Naturförvaltningen?
Lars Sundh, Modernista
Lars Åsling, Konstnär?
Lena Grön, Designer
Lena Håkansson, Designer?
Lina Ekdahl, poet och dramatiker?
Lina Olivia Gustavsson, Sustainable Studio?
Linda Wallgren Scenograf, Arkitekt?
Lisa Careborg Gra?sk Designer, Happy
Lisa Sandström, Gra?sk Designer?
Lisa Vilhelmsson, Designer Almedahls?
Lotta Göthe, Ecoplan?
Lotta Kühlhorn, Gra?sk formgivare?
Lotta Kvist Designer, Sandbergs Tapeter
Louise Mazanti FD, adjunkt, Danmarks Designskole, Köpenhamn
Magnus Mörck, Docent, Etnologi & Centrum för konsumtionsvetenskap, GU
Magnus Rönnmark, miljöansvarig, Forbo Flooring?
Magnus Silfverhielm, Aix, Högskolan Växjö?
Margot Barolo, Designer?
Maria Åresund, Interaktionsdesigner, Interaktiva insitutet?
Marie-Louise Bowallius, universitetslektor, Beckmans designhögskola?
Markus Jahnke, Designer, Doktorand GU
Markus Wendin, Miljögiraff AB
Mathilda Lindvall, ADA, BRG
Mathilda Tham, Designer?
Matti Klenell, Designer?
Mattias Nilsson, Designer, Kning Disk?
Mia Branzell, Konstnär och formgivare, Konstnärernas Kollektivverkstad
Michael Rasmussen, Lim & Handtryck
Mikael Olsson, fotograf
Moses Voigt, Grafisk formgivare?
Nathalie Barusta, Gra?sk formgivare, IODesign?
Nina Nilsson, Lärare/ doktorand Da Capo Hantverksskola Inst. För Kulturvård, GU?
Ola Nylander Professor Chalmers Arkitektur?
Palle Halonen, programmerare Flash
Parvis Dadgostar,  Inredningsarkitekt/ljusdesigner, Archidea
Per Bornstein, Arkitekt, White Arkitekter?
Per-Olov Mattsson, Cliff design?
Peter Ljungstrand, Interaktionsdesigner, Chalmers?
Peter Persson, distriktsansvarig ateljé Lyktan?
Peter Sjömar , Universitetslektor da Capo Hantverksskola i Mariestad Inst. För Kulturvård, GU
Petra Revenue, Regissör & författare?
Rebecka Bergström, Stadsmuseet?
Sissa Sundling, Designer?
Staffan Appelgren, Socialantropolog?
Stefano d’Elia Arkitekt & datalärare Chalmers Arkitektur?
Sanna Dahlman, Badhusgatan Design
Stina Östberg, Konstnär
Susanne Johansson Träcentrum, Föreläsare pro?lprojektet?
Susanne Wessely Arkitekt RUM ALUMN?
Sven-Eric Liedman, Professor emeritus Idé & lärdomshistoria, GU
Ted Hesselbom, Museechef Röhsska?
Thomas Bernstrand Designer
Thore Hjelte, VD, Trädgårdsföreningen Park- och Naturförvaltningen?
Tina Andersson Akitekt RUM ALUMN?
Tina Westerlund, Lärare/doktorand Da Capo Hantverksskola Inst. För Kulturvård, GU?
Ulf Nordfjell Landskapsarkitekt Park- och Naturförvaltningen?
Ulrika Wänström-Lindh, doktorand HDK
Victor Johansson , Designer

Design, avancerad nivå

Jörgen Nordqvist, Grafisk designer, Jörgen Nordqvist Design
Björn Kusoffsky, Creative director, Stockholm Design Lab
Tina Carlsson, doktorand, Valand Göteborgs universitet
Barbro Ohlson Smith, Creative director, Ohlsonsmith
Kajsa Sperling , arkitekt, White arkitekter
Magnus Silfverhielm, professor vid Växjö Designhögskola och AIX-arkitekter i Stockholm
Sanna Dahlman, produktdesigner, Badhusgatan
Frida Wanselius, inredningsarkitekt, BSK Arkitekter
Matti Klenell, möbeldesigner, Matti Klenell
Madeleine Müller, inredningsarkitekt, Wingårdhs
Leo Gullbring, journalist kritiker och fotograf
Mark Isitt, Arkitekturjournalist och debattör
Igor Kazakov, Grafisk designer
Henrik Nygren, Art director, Henrik Nygren Design

Keramik- , smycke- och textilkonst, grundnivå gemensamma föreläsare

Ewa Brodin, konstnär
Christel Copp, grafisk designer
Svante Grogarn, scenkonst
Marie Bondeson, konstnär
Margareta Persson, konstnär
Brita Wimnell Macke, konstnär
Patrik Dahlberg, konstnär
Kerstin Wickman,  professor
Louise Mazanti, fil dr, Danmarks designskole
Bibbi Forsman, Konsthantverkscentrum
Mattias Gunnarsson, studierektor Bild och Form
Ingrid Bexell Hulthén, kooperativ konsult
Mats Jansson, verksamheten på Nääs
Maria Kristofersson, keramiker / opponent
Amalia Sandström, textilkonstnär / opponent
Jonathan Josefsson, textilkonstnär / opponent
Ida-Lovisa Rudolfsson, textilkonstnär / opponent
Mirva Mc Cabe, smyckekonstnär / opponent
Linda Karlsson, smyckekonstnär / opponent
Åsa Halldin, smyckekonstnär / opponent
Lars Hermansson, författare

Keramikkonst, grundnivå

Kerstin Bunketorp, konstnär
Pontus Lindvall, keramiker
Helena Andersson, keramiker
Jeanette List Amstrup, keramiker, Danmark
Nina Bergqvist, keramiker
Åsa Jacobsen, keramiker
Britt Ignell, konstnär
José Antonio Sarmiento, keramiker, Spanien
Lina Nordström, krokimodell
Ewa Brodin, konstnär

Smyckekonst, grundnivå

Kerstin Bunketorp, konstnär
Peter de Wit, smyckekonstnär
David Huycke, silversmed, Atelier Huycke, Belgien
Ulrich Reithofer, smyckekonstnär, Österrike
Lucy Sarnel, smyckekonstnär, Holland
Britt Ignell, konstnär
Marie Bondeson, konstnär
Tore Svensson, smyckekonstnär
Helen Dahlman, textilkonstnär
Ted Hesselbom, museichef  Röhsska museet
Lina Nordström, krokimodell
Marc Monzo, smyckekonstnär, Spannien
Andi Gut, smyckekonstnär, Scheweiz
Peter Hoogeboom, smyckekonstnär, Holland
Mari Ishikawa, smyckekonstnär, Japan

Textilkonst, grundnivå

Karin Mailander, konstnär
Åsa Herrgård, konstnär
Mia Olsson, textilkonstnär
Anna Bauer, textilkonstnär
Karin Gustavsson, textilkonstnär
Anna Eggert, textilkonstnär
Pasi Välimaa, textilkonstnär
Svante Grogarn, scenkonst
Tatjana Bjarne, textilkonstnär
Tomas Brolin, textilkonstnär
Birgitta Nordström, textilkonstnär
Karin Landhal, textildesigner
Petter Hellsing, konstnär
Anna Eggert, textilkonstnär
Anna Persson, designer

Tillämpad konst avancerad nivå

Pontus Lindvall, keramiker
Annelies Planteijdt, smyckekonstnär, Holland
Zsuzsana Gilice, konstnär
Karin Seufert, smyckekonstnär, Tyskland
Lis Hellström, kulturskribent
Björn Lundén, författare
Mia Göransson, keramiker
Lars-Olof Gustafson, Sveriges Bildkonstnärsnämnd
Susanne Siverland, smyckekonstnär
Eva Zethréus, keramiker
Frida Breife, textilkonstnär
Inger Johanne Rasmussen, textilkonstnär
May Bente Aronsson, textilkonstnär
Ingrid Bexell Hultén, kooperativ konsult
David Huycke, silversmed, Belgien
Annika Ekdahl, textilkonstnär
John Bedding, keramiker, England
Sarah Dunstan, keramiker, England
Sam Hall, keramiker, England
Rebecca Harvey, keramiker, England
Martin Bodilsen Kaldahl, keramiker Danmark
Ulrich Reithofer, smyckekonstnär, Österrike
Marie Holmgren, konstnär och projektledare på Statens Konstråd
Bibbi Forsman, Konsthantverkscentrum
Marianne Hallberg, keramiker
Torbjörn Kvasbö, keramiker, professor
Backa Carin Ivarsdotter, konstnär
Lucy Sarneel, smyckekonstnär, Holland
Eva Hild, keramiker, opponent
Backa Carin Ivarsdotter, keramiker, opponent
Katarina Wiklund, textilkonstnär, opponent
Anna Persson konstnär, opponent
Charlotte Sinding, smyckekonstnär, opponent
Åsa Skogberg, smyckekonstnär PLATINA, opponent
Marc Monzo, smyckekonstnär, Spanien
Andi Gut, smyckekonstnär, Scheweiz
Peter Hoogeboom, smyckekonstnär, Holland
Mari Ishikawa, smyckekonstnär, Japan

Bild och Form

Anna Carlson, Göteborgs Konstskola
Anna Persson, konstnär
Annika Karlsson Rixon, konstnär, doktorand KFN
Antonio Sognasoldi, konstnär (från Inger: tas bort gällde vårterminen 2007)
Bengt Jönsson, Utbildningsledare HSM?Bengt Lindgren, Fil Dr i bildens ämnesdidaktik IPD
Britta Malmberg, kultur och fritidschef Världskulturmuseet
Christer Lundqvist, konstnär KV-konstskola
Frida Yngström, konstnär
Gunilla Granath, Fil Dr i pedagogik  IPD
Göran Vogel-Rödin, FK Konsthallschef i Trollhättan
Joakim Forsemalm, etnolog och doktorand vid Göteborgs universitet
Jonathan Josefsson, textilkonstnär, alumn
Karin Wikström, konstnär
Kristoffer Arvidsson, Fil Dr Konst- och bildvetenskap/konstkritiker Paletten
Leif Skoog, filmkonstnär
Lena Dahlberg, filmklippare och tidigare adjunkt i filmklippning på Filmhögskolan
Lena Haraldsson, bildlärare Schillerska gymnasiet
Linda Sternö, filmfotograf
Mahnaz Moradi-Ajam, konstnär
Maria Johansson, inredningsarkitekt
Marie Bondeson, Konstnär
Marie Kristoffersson, Titel ?
Monika Funck, konstnär
Nina Bondeson, konstnär
Peter Karlsson, bild/media-lärare Ale Gymnasium
Pia Johansson, inredningsarkitekt
Rasoul Nejadmehr, Fil Dr Londons universitet, Mångkulturkonsulent Västra Götalandsregionen
Staffan Hjalmarsson, konstnär
Staffan Schmidt, journalist
Maria Karlsson, konstnär
Heidi Marquardt, bildlärare Hvitfeldtska gymnasiet
Stefan Ceder, konstnär
Bia Mankell, Fil Dr i Konst- och bildvetenskap, Institutionen för Konst- och bildv.
Yvonne Eriksson, Fil Dr i Konst- och bildvetenskap, Institutionen för Konst- och bildv.
Cecilia Borgström-Fält Ansv. för offentlig utsmyckning Kulturförvaltningen
Sverker Zadig, Nationell Estetisk Kongress
Elisabet Udd, Intendent Konsthallen Göteborg
Arne Kockum, Tidskriften Bild i skolan
Lars-Åke Kernell, lärarutbildare IPD